Wizyta u logopedy

Pierwsza wizyta u logopedy – wszystko co należy wiedzieć

Jeśli pierwsza wizyta u logopedy dopiero przed Tobą, to ten miniporadnik przygotowałam właśnie dla Ciebie. Poznasz, jakie są przesłanki, by zasięgnąć konsultacji terapeuty mowy, jak wygląda badanie logopedyczne oraz jak się przygotować do diagnozy.

Logopeda dla dzieci w Warszawie – Logopeda Lewsza

Kiedy udać się do logopedy?

Pierwsza wizyta u logopedy często odbywa się za późno. A to dlatego, że przesłanki wskazujące na potrzebę konsultacji można wyłapać samodzielnie, choć bywają ignorowane. W Polsce nadal pokutuje pogląd, że jeśli dziecko boryka się z problemami z wymową, to one same przejdą, gdy tylko dziecko „podrośnie”. A o tym, że tak nie jest, świadczy liczba osób z wadami wymowy, które spotykamy na co dzień.  

A zatem, co najważniejsze – nie ma tutaj ograniczeń wiekowych. Wbrew wszelkim mitom, każdy wiek jest dobry na terapię, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Przesłanki do badania:

  • niepokoi Cię sposób artykulacji Twojej lub Twojego dziecka
  • niepokoi Cię sposób jedzenia (żucia i/lub połykania) Twój lub Twojego dziecka – przełykanie kęsów na kilka razy, dodatkowe ruchy głowy ku przodowi podczas połykania, żucie tylko jedną stroną, ból podczas żucia itp.
  • niepokoi Cię jakość głosu Twojego lub Twojego dziecka (załamywanie się głosu, chrypka powyżej dwóch tygodni, konieczność ciągłego odchrząkiwania podczas rozmów, męczliwość głosu, niewystarczająca ilość powietrza podczas mówienia itp.)
  • niepokoi Cię sposób oddychania Twój lub Twojego dziecka
  • podczas rozmowy inni ciągle pytają „Co mówisz?”
  • zalecenie od lekarza – gdy  pediatra, laryngolog, foniatra lub audiolog skieruje na terapię logopedyczną

Mowa jest najpiękniejszym darem – zadbaj o niego, by móc w pełni korzystać z życia!

Ważne jest szybkie podjęcie działania. Im szybciej rozpocznie się terapię, tym szybciej dojdzie się do pełnej sprawności!

Dowiedz się więcej o mnie i o moim gabinecie
Terapia logopedyczna nastolatki

Na czym polega pierwsza wizyta u logopedy?

Pierwsza wizyta u logopedy może zapowiadać się stresująco, ponieważ budzi wiele pytań, jak np.: Czy badanie jest bolesne? O co będę pytany (jako pacjent/rodzic)? Co ze sobą zabrać? Jak się przygotować? Ile trwa badanie u logopedy?

Zacznijmy od tego, że badanie jest bezbolesne. Jeśli pacjentem jest dziecko, często prowadzone jest w postaci zadań i zabawy, która ma na celu zainteresowanie dziecka i pozwolenie logopedzie na obserwację.

Dalej następuje wywiad z rodzicem lub opiekunem – a w przypadku pacjentów dorosłych – z pacjentem. Diagnoza pozwala na ustalenie stanu rozwoju mowy i zdrowia pacjenta. Diagnozie poddawane są m.in. postawa ciała, napięcie mięśniowe i mobilność języka i ust czy sposób oddychania, żucia i połykania. Całość zajmuje zwykle około godziny–półtorej.

Na podstawie diagnozy logopeda będzie mógł opracować plan terapii lub w razie potrzeby skierować do lekarza specjalisty.

W skrócie, na diagnozę logopedyczną składa się:

  • Rozmowa
  • Obserwacja
  • Ocena funkcji prymarnych: oddychania, żucia, połykania
  • Ocena postawy ciała
  • Dokumentacja zdjęciowa/filmowa (jedynie w celach diagnostycznych)
Logopeda dla dzieci z zespolem Downa

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u logopedy?

Aby wizyta u logopedy nie wiązała się ze stresem, dobrze jest pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • weź ze sobą dotychczasową dokumentację leczenia (wyniki badań laryngologicznych, foniatrycznych, audiologicznych, ortodontycznych, fizjoterapeutycznych, alergicznych itd.)
  • weź ze sobą dotychczas zebrane opinie: z poradni psychologiczno-pedagogicznych, logopedycznych, pedagogicznych, psychologicznych itp.)
  • nie jedz/nie podawaj jedzenia Twojemu dziecku bezpośrednio przed badaniem u logopedy
  • przed wizytą porozmawiaj o niej ze swoim dzieckiem. Wyjaśnij mu, dokąd idziecie i w jakim celu. Bądź spokojny i uśmiechnięty. Postaraj się zaciekawić je wizytą. Możesz pokazać dziecku moje zdjęcia i zdjęcia gabinetu, by dodać małym pacjentom otuchy 🙂